Tiense Suiker zet “bietengas” op gasnet Fluvius

Netbedrijf Fluvius is klaar met de aansluiting van een nieuwe biomethaan-installatie van de Tiense Suikerraffinaderij. Daarmee zal het suikerbedrijf rond het bietenseizoen duurzaam biomethaan uit suikerbieten injecteren op het publieke gasnet. Fluvius zorgde voor de hoogtechnologische injectiecabine en de aansluitingswerken. Met een maximale injectiecapaciteit van 3 500 m3 biomethaan per uur, wordt het de grootste biomethaan-installatie op het Fluvius-gasnet tot nog toe.
Seizoensinjectie van groen gas uit suikerbieten
De Tiense Suikerraffinaderij produceert groen gas als nevenproduct van het interne waterzuiveringsproces, via het was- en transportwater van de suikerbieten. Dat gas wordt nadien op de productiesite in Tienen omgezet tot biomethaan. Het heeft exact dezelfde samenstelling en eigenschappen als aardgas, dus kan perfect worden verdeeld op het publieke aardgasnet, maar is volledig duurzaam.
De nieuwe biomethaan-installatie van de Tiense Suikerraffinaderij zal jaarlijks tijdens en na het bietenseizoen van oktober tot eind mei groen gas leveren. In de periode wanneer de vraag naar gas het hoogste is. De nieuwe installatie start met een injectievolume van 400 m³ per uur maar kan in de toekomst fors uitbreiden.
Speciale injectie-cabine, dubbele kwaliteitscheck
Fluvius plaatste een nieuwe injectiecabine op de productiesite van de Tiense Suikerraffinaderij. Die is speciaal ontworpen voor biomethaan-installaties. In de cabine wordt de samenstelling van het aangeleverde gas gecontroleerd voor het in het gasnet wordt geïnjecteerd. Ze voegt tegelijk ook de specifieke gasgeur toe, net zoals bij fossiel gas gebeurt.
Daan Jackers, gas-expert van Fluvius: “Het opgewaardeerde gas moet beantwoorden aan alle kwaliteitscriteria voor het op onze netten mag worden gebruikt. De Tiense Suikerraffinaderij controleert dat gas als het uit de biomethaan-installatie komt, maar wij voeren nadien nog een extra controle uit in onze injectiecabine. Pas als die dubbele kwaliteitscheck is uitgevoerd, injecteren wij het gas op ons net.”
Jan Ingels, Directeur van de fabrieken van Tiense Suiker: "Duurzaamheid is voor ons geen modewoord, maar een duidelijke keuze. Met deze biomethaan-installatie capteren we het gas van de waterzuivering en geven we het restproduct van onze suikerbieten een tweede leven als groene energie. Het is niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor de maatschappij. Dit is een mooi en innovatief project waar we als team bijzonder trots op zijn.”
Biomethaan zit in de lift
De injectie van groen gas uit afval in het gasnet is een duurzame energietechniek in volle ontwikkeling. Net als bij hernieuwbare stroom van windmolens en zonnepanelen zorgt ook deze techniek voor schone energie. Het aantal injectiesites in Vlaanderen neemt stapsgewijs toe en zal ook in de toekomst nog uitbreiden. Fluvius helpt bedrijven om hun biomethaan veilig te injecteren in het gasnet. Het netbedrijf ontwikkelde een hoogtechnologische injectiecabine die beantwoordt aan alle vereisten en zorgen voor de nodige aansluitingen op het gasnet.
David Callens